Witamy w sklepie Ulotkionline.pl

infolinia: 0 502 100 680

o wartości 0,00 zł

Masz w koszyku 0 rzeczy

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest  spad?

Spad (drukarski) – termin ten określa zadrukowany obszar (najczęściej wąski pasek) arkusza, który zostaje odrzucony w trakcie docinania wydruku do zadanego formatu. Przy projektach w których tło jest zadrukowywane kolorem lub też ważne elementy grafiki dochodzą do krawędzi projektu, uwzględnienie spadów staje się koniecznością. Wielkość spadów waha się w przedziale od 3 do 5 mm w zależności od dokładności sprzętu introligatorskiego i specyfiki procesów drukarskich występujących w poszczególnych drukarniach.

Na czym polega uszlachetnianie wydruków?

 

Uszlachetnianie polega na pokrywaniu wydruków materiałami mającymi na celu zwiększenie ich wytrzymałości lub podniesienie wartości estetycznych, np. lakierowanie, foliowanie. Oprócz efektów czysto wizualnych, zapewnia drukom elastyczność i odporność na wilgoć oraz chroni je przed ścieraniem.

Co oznacza kolorystyka 4 /4 , 4/1, 4/0?

  • 4/4 oznacza projekt obustronnie zadrukowany w pełnej kolorystyce (tzn. 4 składowe palety CMYK na obu stronach).

  • 4/1 oznacza projekt obustronnie zadrukowany, przy czym strona 1 jest w pełnej kolorystyce, a strona 2 posiada tylko jedną składową palety CMYK np.     Yellow lub Black.

  • 4/0 oznacza projekt jednostronnie zadrukowany w pełnej kolorystyce

  • 1/0 oznacza projekt jednostronnie zadrukowany przy pomocy tylko jednej składowej CMYK np. Yellow lub Black.

Jaki jest czas realizacji danego zamówienia?

Zlecenia są realizowane w ciągu 4, 5 dni roboczych (ulotki) lub 6, 7 dni roboczych (wizytówki) od momentu skierowania plików na produkcję. Jeżeli zlecają nam Państwo przygotowanie projektu - potrzebujemy na to do dwóch dni. W przypadku zleceń bardziej skomplikowanych i wymagających więcej czasu na ich realizację terminy uzgadniane są indywidualnie.

Skąd biorą się różnice koloru na monitorze i wydruku?

W przypadku monitorów mamy do czynienia z  optycznym mieszaniem trzech barw: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Przy procesie druku zaś występuje fizyczne nakładanie na siebie 4 farb: cyan (C), magenta (M), yellow  (Y) i black (K). Są to dwa różne procesy, które optycznie dają niekiedy bardzo różniące się efekty, dlatego nigdy nie  należy sugerować się identycznością kolorów w projekcie przygotowanym przez Państwa na monitorze oraz na  wykonanym wydruku. Ponadto przestrzeń RGB jest o wiele bogatsza jeśli chodzi o ilość kolorów w porównaniu do  przestrzeni CMYK, co za tym idzie sporej grupy kolorów widocznych na ekranie po prostu nie da się wydrukować. Należy  pamiętać, aby zaczynając projektować pracę na samym początku wybrać przestrzeń CMYK.  Wpływ na kolor wydruku ma również zastosowany papier. Nie tylko jego kolor, ale także grubość i jakość oraz wiele  innych czynników związanych z samym procesem produkcji papieru.

Czym jest rozdzielczość plików graficznych?

Rozdzielczość informuje o ilości punktów (pikseli) na danym obszarze, w przypadku plików graficznych najczęściej na cal długości lub szerokości. Jeżeli obraz zostanie powiększony, jego rozdzielczość zmniejszy się, a zatem spadnie też jakość.  Orientacyjnie dwukrotne powiększenie zdjęcia powoduje czterokrotne zmniejszenie rozdzielczości. Dlatego bardzo  ważne jest aby projektując, np plakat B1 (1 000 x 707 mm) od razu robić projekt pod wymiar (skala 1:1), a nie zaczynać  projektu np w formacie A4 (297 x 210 mm) i później go powiększać, ponieważ efekty takiego zabiegu będą w najlepszym  wypadku mierne.

O czym informuje gramatura papieru?

Gramatura papieru jest to masa 1 m² wyrobu papierniczego wyrażona w gramach. Wskaźnik ten wykorzystuje się także do określania grubości papieru. Im wyższa jest gramatura papieru tym arkusz jest sztywniejszy. Należy jednak pamiętać,  że takie porównania mają zastosowanie tylko dla tego samego rodzaju papieru, gdyż np. papier kredowy 220g jest  bardziej wiotki niż karton 200g.

Dlaczego wydruk z Worda wygląda inaczej niż na monitorze?

Zmiany w sterowniku drukarki (np. zmiana formatu papieru, zmiana marginesów) powodują w niektórych aplikacjach (szczególnie w Wordzie!) przeformatowanie projektu i często jego "rozsypanie". Dlatego należy ostatecznie przejrzeć projekt dopiero PO ustawieniu wszystkich parametrów drukowania. Aby uniknąć przeformatowania projektu przy druku najlepiej ustawić drukarkę postscriptową jako domyślną, zadać żądany format papieru i dopiero wtedy rozpocząć edycję pracy.

Czy można drukować z popularnych programów biurowych -Word, PowerPoint?

 Z powodu problemów z różną interpretacją tych samych plików pakietu Office na różnych komputerach nie przyjmujemy tego rodzaju plików, należy taki dokument zamienić na PDF za pomocą ogólnodostępnych programów do konwersji na PDF.

Czy mogę anulować zlecenie?

Zamówienie można wycofać z druku tylko do pewnego momentu po jego przyjęciu. Zapytanie o możliwość wstrzymania druku należy składać telefonicznie, jest to najszybsza droga kontaktu w tym temacie. Po przyjęciu zlecenia pliki trafiają do składu a on do naświetlarni matryc. Wstrzymanie zlecenia po naświeceniu matryc wiąże się z pokryciem ich kosztów.

Jakie formy płatności akceptujecie?

Preferujemy przedpłatę na nasze konto, jeżeli jest taka potrzeba nie ma problemu znadaniem paczki pobraniowek, podnosi to kosz wysyłki o 10zł. W przypadku odbioru osobistego opłatę uiszczają Państwo na miejscu w naszej siedzibie.

Powered by inProject
[profiler]
Memory usage: real: 10747904, emalloc: 10384024
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem